KYTARY

V noci ze Silvestra na Nový rok 2018 – 2019 jsem se rozhodl, že si postavím vlastní kytaru. Nikdy před tím jsem to nedělal, ale úraz, který jsem měl právě v roce 2018 na levé ruce, mě k tomu dost ponoukl. Vykloubil jsem si totiž prostředníček a s doprovodnými komplikacemi se jeho léčba táhla přes půl roku. Už jsem byl docela zoufalý, protože to nebralo konce. Na baskytaru se tím hrát dalo, protože tam prostředníček využívat nemusíte úplně na sto procent. Horší to bylo na kytaře. Potřeboval jsem nějakou jemnou, úzkou a tvarem přesně do ruky.

Ať jsem hledal jak jsem hledal a zkoušel do nekonečna různé typy, tu správnou jsem nenašel. Nejvíce mi vyhovuje nylonová klasika, ale ta se pro mě stala příliš široká a nepohodlná. Došel jsem k tomu, že si prostě musím kytaru buď nechat vyrobit na zakázku, nebo si ji vyrobit sám.

Po osmi měsících jsem držel v ruce hmatatelný výsledek. Tvarem elektrickou, uvnitř dutou s hmatníkem klasické kytary… První pokus k mému překvapení dopadl dobře. Přesto to nebylo úplně ono. Mám ji dodnes, hodí se spíše na bluesové party.

O něco později mě napadlo udělat opačný postup a sice, vyrobit duté tělo tvaru elektrické kytary a osadit je nylonovými strunami. To obnášelo vývoj a výrobu vlastního struníku i kobylky a úpravu krku elektrické kytary tak, aby si rozuměl s nylonovými strunami.

A nejenom to, bylo potřeba také vymyslet vnitřek dutého prostoru uvnitř kytary a její rezonanci a také materiály, ze kterých bude. Takže jsem se postupně začal orientovat v kytarářském řemesle, učil jsem se rovnat a slepovat rezonanční desky, osazovat žebra, elektroniku, vyrábět kobylky,… a mnoho dalšího.

Opět jsem využil zdravotní problémy a dobu plánované operace a rekonvalescence. Když jsem mohl jen ležet a nehýbat se, alespoň jsem přemýšlel a vymýšlel.

Na fotografii jsou obě dvě kytary hezky vedle sebe. Pracovně jim říkám Honney (ta vlevo) a Anasázie (vpravo).

Myslím, že několik obrázků, nebo jedno dvě videa řeknou víc, než sáhodlouhý popis. Na facebookovém profilu Zdeněk Václav Zajíček už je k vidění i video ze zkoušek obou kytar.

Další informace najdete postupně nejen tady na webu, ale i na facebooku.

Videa na facebooku:

Začnu nejdříve nylonkou, protože tomuto typu kytary se chci do budoucna věnovat nejvíce. Za poslední roky jsem si totiž právě nylonové struny skutečně oblíbil. V současné době mám rozpracovanou další verzi. Ozvučná deska bude z cedru, lubová část ze smrku.

Veškeré vysvětlení a popis včetně zvuku najdete na videu: Tady je video elektroakustické nylonky AnastázieA tady je video ze zkoušky duté elektriky s klasickým krkem akustické kytary: Honney najdeš zde.

…a ještě malý pohled do dílny, kde už vzniká nová verze:

A víc ti neukážu, vzkazuje Anastázie 🙂