Nezařazené

Novinky za druhou půlku roku 2021

(11.8.2021) – Do třetice prázdninových novinek tu máme další nahrávku. Je to už jednou avizovaná Něvská dumka, jejíž video najdete v nové verzi na našem youtube kanálu. Původní nahrávka byla víceméně demoverzí nahranou na jeden mikrofon. Takhle už je ryze studiová a zvukově (i obrazově) daleko zajímavější. Autorkou textu (opravdu skvělého) je Hanka. S muzikou jsem si pohrál já, včetně „zapasované“ Kalinky. Mnoho lidí si myslí, že je to ruská lidová píseň, ale není. Je sice hodně stará, ale autor je známý, slova i hudbu napsal roku 1860 hudební skladatel, literát a folklorista Ivan Petrovič Larionov.  Její využití v Něvské dumce má svoji logiku a kdo zná trochu ruštinu, ten pochopí, jak svým textem vlastně navazuje na ten Hančin.

Svůj název nenese Něvská dumka náhodou. Je to píseň o tom, jak revoluce lidi rozdělují, ale čas toho, koho uzná za vhodného, zase spojí. Zkrátka je to osobní příběh, který sepsala Hanka a který pasuje na nás dva i tím životním zážitkem, o kterém se tam zpívá. Audio nahrávku si můžete přehrát tady, video je na našem youtube kanálu nebo tady u nás na webu pod odkazem http://www.bohemiano.cz/video/.

(31.7.2021) – Poslední červencový den jsem dotočil studiovou verzi Šeherezády. Je to písnička, ve které má zásadní autorský vklad Hanka, protože jednak napsala text a jednak přinesla s textem i nástin hudby. Tu jsem trochu došlechtil, ale dá se říct, že je to hlavně její písnička. Přehrát si ji můžete online v našem webovém přehrávači (v postranním panelu) nebo tady:

Zárověň jsem ještě stihl přemíchat písničku Odletěly bílé mraky a nazpívat ji lehčím, komornějším stylem. Její nová verze je také přístupná jak tady na webu, tak na bandzone.cz.

Její vznik je zvláštní. Už naprosto rozumím tomu, že někoho nápad na písničku vzbudí. Mě se to stalo právě u téhle. Prostě jsem jednou usínal a najednou to v hlavě samo naskočilo. Tak jsem vstal, vzal mobil, pustil diktafon a potmě jsem si do něj nalálal první sloku. Ráno jsem si to pustil a zjistil, že to nevypadá špatně. Tak jsem ji dodělal. Postupně nahrál i sólo na klarinet a světlo světa spatřila na našem maxisinglu v roce 2018.

Po nějaké době jsem si ji poslechl znovu a nedalo mi to. Znovu jsem si otevřel nahrané stopy v počítači, trochu jsem je zredukoval, znovu přezpíval ne tak expresivním, ale daleko klidnějším stylem a…. tady je: